مسابقه معماری طراحی المان سرسرای مرکزی بیمارستان ناظران مشهد

در این روزهایی که ماندن در خانه بهترین کار است و همه‌ی ما به فداکاری و از خود گذشتگی جامعه‌ی پزشکی و پرستاری واقفیم، گروهی دیگر از نیک‌اندیشان در حال کمک به تکمیل و آغاز بهره‌برداری بیمارستان ناظران مشهد هستند؛ بیمارستانی برای بیماران سرطانی و خوب می‌دانیم که اگر امیدواریم که برای ویروس کرونا درمانی خواهیم یافت و این روزهای سخت می‌گذرد، اما سال‌هاست که سرطان گریبان بشر را گرفته است و جست‌وجو برای درمان آن همچنان ادامه خواهد داشت.
این خانه‌نشینی و دورکاری شاید فرصت مناسبی برای فکرکردن و مشارکت در طراحی «عنصر مرکزی سرسرای بانو هنگامه هاشمی» این بیمارستان باشد که با هماهنگی کمیته‌ی ساماندهی بصری بیمارستان ناظران قرار است در قالب مسابقه‌ی عمومی برگزار شود.

▫️سرسرای بیمارستان فضایی است به ابعاد ۳۰ در ۴۵ متر با سقف کروی شیشه‌ای به قطر و ارتفاع ۲۰ متر. هدف از این مسابقه دریافت ایده‌های طراحی عنصر مرکزی سرسرا در تراز همکف است. این عنصر به جز نقش کانونی در ساماندهی مسیرهای مکث و حرکت و جذابیت‌های بصری رؤیت از طبقه‌‌ی همکف و دیگر طبقات مشرف به سرسرا، باید حاوی ایده‌ی بدیع و درخور نمایش نام‌های خیران و نیکوکاران برای یادبود، پاسداشت و تاکید بر اهمیت مشارکت آنان باشد.

▪️شرکت در مسابقه برای عموم معماران، طراحان گرافیک، طراحان صنعتی، هنرمندان و سایر علاقه‌مندان دارای توانایی خلق اثر اشاره‌شده آزاد است.

خلاصه‌ی بیانیه هیئت داوران ۹۹/۲/۶

در پی فراخوان مسابقه‌ی طراحی عنصر مرکزی سرسرای اصلی بیمارستان ناظران مشهد و پس از ثبت نام بیش از ۳۰۰ نفر و وصول ۹۸ اثر، هیئت داوران در روز جمعه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ در مشهد و در محل پروژه‌ی در حال ساخت بیمارستان ناظران تشکیل جلسه داد و پس از بررسی دقیق و مفصل آثار، در موارد زیر اعلام نظر می‌کند
۱- هیئت داوران با اظهار رضایت از برگزاری مطلوب مسابقه برای جذب مشارکت علاقه‌مندان در سطح کشور، دقت در اجرای مسابقه بر طبق ضوابط و معیارهای تدوین شده در آیین‌نامه‌های قانونی برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی و همچنین ملاحظات زیست-محیطی قابل توجه، تشکر خود را از ارکان مسابقه اعلام می‌دارد.
۲- هیئت داوران با در نظر داشتن شرایط حال حاضر جهانی در پی شیوع ویروس کووید-۱۹، زمان محدود برای این مسابقه و مخصوصاً تقارن آن با ایام نوروز، مراتب قدردانی خود را از کلیه‌ی شرکت‌کنندگان در مسابقه ابراز می‌دارد.
۳- با توجه به موارد طرح شده در راهنمای مسابقه که در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده شده بود، آثاری که به خواسته‌ها و شرایط تحویل اثر بی‌توجه بوده‌اند، پس از نخستین بررسی و ارزیابی توسط مدیر مسابقه کنار گذاشته شده و نهایتاً ۸۸ اثر برای داوری ارائه گردید. برنامه‌ریزی برای روند داوری و قضاوت آثار طی سه مرحله و با عنایت به ملاحظات طراحی و همچنین معیارهای داوری تعیین شده در فراخوان، به دقت و به شرح زیر انجام گرفت:
مرحله‌ی اول: آثار به روش حذفی بررسی شد و از میان ۸۸ اثر قابل داوری؛ ۶۲ اثر با دو رأی منفی و بیشتر، از روند بررسی کنار گذاشته شدند. (۵۰ اثر با سه رأی و ۱۲ اثر با دو رأی جهت حذف)
مرحله‌ی دوم: در این مرحله به آثار باقی مانده در رقابت (۲۶ اثر) امتیازی بین ۱ تا ۱۰ توسط هر یک از سه داور اختصاص یافت و بدین ترتیب جایگاه آنها نسبت به هم تقریباً مشخص گردید. شایان ذکر است در این مرحله ۱۲ اثر حذف شده با دو رأی منفی مجدداً بررسی شدند تا هر کدام که امکان بازگشت به رقابت را دارند، مشخص شود.
مرحله‌ی سوم: نهایتاً بین ۹ اثر (از ۲۶ اثر) که بیش از پنجاه درصد امتیاز را کسب کرده بودند، برای انتخاب رتبه‌های اول تا سوم بحث و مشورت شد و پس از تعیین این سه، دو اثر شایسه‌ی تقدیر به جمع آنها اضافه شد.
در نهایت برگزیدگان این رقابت به شرح زیر اعلام می‌گردند:
❖ رتبه ی اول: شناسه‌ی 50WXL71IKD ، آقای مجید منصورپور
دست یافتن به پاسخی موجز با نگاهی کمینه‌گرا، سادگی و خلوص در فرم، شفافیت و عدم ایجاد مانع بصری همراه با آرامش و سکوت بصری جالب توجه، ویژگی‌های اصلی این طرح در جلب نظر هیئت داوران است. همچنین قابلیت لازم برای اصلاح، تکمیل و انطباق با تمامی خواسته‌ها را دارا می‌باشد.
❖ رتبه‌ی دوم: شناسه‌ی OF5T7PJKHH ، آقای اسد دلسوز خاکی
اثری یادمانی و مانیومانتال است با سکون، تمرکز و صلابتی ویژه که بستر مناسبی از یک سطح انعکاسی جلوه‌گری و پردازش آن را دوچندان می‌کند. همچنین این‌همانی بصری خاص و خلاقانه ای با هنر و معماری ایرانی دارد.
❖ رتبه‌ی سوم: شناسه‎ی KB77DD15IZ ، تیم آقای امین طهماسبی اوریمی و خانم سیده یسنا حسینی
سناریویی هنرمندانه با استفاده از توسعه‌ی هندسی و تکنیک‌های متنوع فرمی-فضایی می‌باشد، که در عین تلاش در جهت هماهنگی با بستر، می‌کوشد آن را تحت تأثیر خود قرار دهد.
❖ رتبه‌ی چهارم: شناسه‌ی 2M0QK66BBH ، تیم خانم شیما خوش‌پسند و آقای محمد موسوی
تجسم شاعرانه‌ای ست که با به خدمت گرفتن یکی از آشناترین نمادهای زندگی و بخشندگی، به سرعت با بیننده ارتباط برقرار می‌کند و بدون نیاز به تفسیر و توضیح خاصی مفاهیم و اتمسفر لازم را ایجاد می‌نماید.
❖ رتبه‎ی پنجم: شناسه‌ی IKRURS7VTQ ، تیم آقایان خشایار عدالت پژوه و امیرعلی معمارزاده
‌تلاش قابل توجهی است که با استفاده از تکنیک‌های نوین تولید فرم، موفق شده ضمن دارا بودن ایستایی با انعطاف و پویایی مناسب، توسعه پذیری جالبی در پاسخ به انتظارات طرح را داشته باشد و آینده نگری جذابی را متبادر می‌سازد.