کارگاه تئوری معماری

نخستین دوره از کارگاه‌های تئوری کانون هم‌اندیشی معماری در پاییز ۹۷ شامل سه کارگاه است:

۱- معماری و ضرورتِ گذار از پدیدارشناسی (دوره‌ی اول: پدیدارشناسی و نقدهای پساساختارگرایانه) – نیما طالبیان (شنبه‌ها و دوشنبه‌ها / شروع دوره از ۱۲ آبان) »» ثبت نام
۲- معماری و ضرورتِ گذار از پدیدارشناسی (دوره‌ی دوم: پساپدیدارشناسی؛ فراتر از پساساختارگرایی) – نیما طالبیان
۳- زن، خانه و گفتمان میان سنت و مدرنیته در ایران – سیما نبی‌زاده

چرا #کارگاه_تئوری ؟
امروزه در برخی از دانشکده‌های معماری که بیشتر بر آموزش تئوری معماری تمرکز دارند «کارگاه‌های تئوری» جایگزین کلاس‌های درس تئوری شده‌اند. تفاوت اصلی میان کارگاه و کلاس متوجه نقش فعال فراگیران در شیوه و فرآیند انتقال اطلاعات است. در حالی که کلاس ‌های نظری ارائه‌شده در دانشگاه‌ها آموزگار-محور طراحی و تدوین می‌شوند، کارگاه‌های تئوری دانشجو-محورند.
بدیهی است که به دلیل ماهیت مطالعات تئوری، نوع کار عملی در کارگاه‌های تئوری نیز متمایز از کارگاه‌ها و آتلیه‌های معماری است و بیشتر متمرکز بر متون تئوری و منابع نظری است. فعالیت‌هایی نظیر آشنایی با شیوه‌های خوانش تئوری معماری، روش‌های سنجش تئوری‌های مرتبط با معماری، تولید گفتمان تئوریک، روش‌های جستجوی منابع زبان اصلی، فهم واژگان، معادل‌سازی و ترجمه متن تخصصی، مطالعه بینارشته‌ای، مشاهده فیلم‌های آموزشی و… را می‌توان از جمله فعالیت‌های چنین کارگاه‌هایی برشمرد.
××
کانون هم‌اندیشی معماری مشهد نخستین دوره از کارگاه‌های نظری خود را در پاییز ۹۷ با این هدف آغاز خواهد کرد تا آرام‌آرام با همراهی مخاطبانش تبدیل به پایگاهی برای کارگاه‌ها و دوره‌های نظری‌ شود. پایگاهی که فارغ از چهارچوب‌ها و سرفصل‌های رایج آموزشی به روی مخاطبان از تمامی سنین و رشته‌های مرتبط باز است و اجباری برای حضور در چنین دوره‌هایی نیست جز علاقه‌ی شخصی داوطلبان. نه پای گواهی‌نامه معتبری در میان است و نه آزمونی در پیش رو؛ و نه حتا این کار، کسب و کار کانون است.