کارگاه‌ تئوری معماری

» فقر نظری معماری در ایران کلاف سردرگمی است از نبود زیرساخت‌های تفکر انتقادی، کمبود مطالعه دانشجویان در مباحث نظری، کمبود منابع، بی‌رغبتی مترجمان برای پرداختن به این نوع موضوعات، عدم اشراف مترجمان به مباحث بینارشته‌ای و… تا ایرادات نحوه تدوین سرفصل‌های دروس نظری در دانشگاه، تمرکز بیش از حد دانشکده‌ها بر طراحی، ترسیم و ارائه، کمبود مدرس و در نهایت نبود نقد معماری.
درباره‌ی ضرورت تقویت بنیان‌های فکری و نظری دانشجویان معماری سخن بسیار گفته شده است اما در عمل همچنان مراکز و موسسه‌های کمک‌آموزشی معماری تقویت دست‌های معماران را در ترسیم و اسکیس بر تقویت بنیان‌های فکری دانشجویان ارجح می‌دانند.
××
» کانون هم‌اندیشی معماری مشهد نخستین دوره از کارگاه‌های نظری خود را در پاییز ۹۷ با این هدف آغاز خواهد نمود تا آرام‌آرام با همراهی مخاطبانش تبدیل به پایگاهی برای کارگاه‌ها و دوره‌های نظری‌ای شود. پایگاهی که فارغ از چهارچوب‌ها و سرفصل‌های رایج آموزشی به روی مخاطبان از تمامی سنین و رشته‌های مرتبط باز است و اجباری برای حضور در چنین دوره‌هایی نیست جز علاقه‌ی شخصی داوطلبان. نه پای گواهی‌نامه معتبری در میان است و نه آزمونی در پیش رو؛ و نه حتا این کار، کسب و کار کانون است.
»» هدف، فقط و فقط استفاده از توانش‌های فکری جامعه معماری مشهد و ارائه آن به کسانی است که هنوز خود را دانش‌آموز معماری می‌دانند.
××
نخستین دوره از کارگاه‌های تئوری کانون هم‌اندیشی معماری در پاییز ۹۷ شامل سه کارگاه است:

۱- معماری و ضرورتِ گذار از پدیدارشناسی (دوره‌ی اول: پدیدارشناسی و نقدهای پساساختارگرایانه) – نیما طالبیان

شروع دوره از ۱۲ آبان / ۵ جلسه / شنبه‌ها / هزینه دوره ۱۸۰۰۰۰ تومان / برای ثبت نام اینجا کلیک کنید.

۲- معماری و ضرورتِ گذار از پدیدارشناسی (دوره‌ی دوم: پساپدیدارشناسی؛ فراتر از پساساختارگرایی) – نیما طالبیان
۳- زن، خانه و گفتمان میان سنت و مدرنیته در ایران – سیما نبی‌زاده

شروع دوره از ۱۲ آبان / ۵ جلسه / شنبه‌ها / هزینه دوره ۱۸۰۰۰۰ تومان / برای ثبت نام اینجا کلیک کنید.